"Referee myth-busting"
... czyli "Obalamy sędziowskie mity"
A zatem - mając na uwadze - że nie wszyscy muszą znać English, zapraszam do mojego tłumaczenia + językowej podróży (SŁOWNICZEK na końcu tłumaczenia).
Obalamy sędziowskie mity: w jak wielu sytuacjach sędziowie podejmują trafne decyzje?
Jeżeli powiedziałbyś, że nie narzekałeś na decyzje sędziowskie, skłamałbyś.
Jak dobrze radzą sobie sędziowie z tygodnia na tydzień w dzisiejszych czasach szczegółowych statystyk, analiz i technologii? Sprawdziliśmy statystyki i rozbiliśmy je na małe kawałeczki. Możecie się zdziwić ...
Człowiek na środku
Według PGMO (Professional Game Match Officials), sędziowie Premier League podejmują średnio 245 decyzji, niemalże trzy razy więcej niż średnio zawodnik dotyka piłkę (90). Daje to jedną decyzję na 22 sekundy.
60 z tych decyzji dotyczy techniczny aspektów (rzuty od bramki, rzuty rożne, wrzuty). Pozostałych 185 decyzji dotyczy decyzji z zakresu kontaktów fizycznych i sankcji dyscyplinarnych.
Sędziowie są rygorystycznie oceniani każdego tygodnia ... Tak jak w Polsce. |
Spośród tych 185 decyzji, 28 dotyczy tych zauważalnych, w których sędzia podejmuje akcję (faule, wznowienia gry), podczas gdy 157 decyzji jest niedostrzegalnych, kiedy to gra jest kontynuowana.
Sędziowie popełniają średnio 2 błędy na mecz. Oznacza to, że podejmują trafne decyzje w 99,2% sytuacji.
* Conclusion : decyzje podejmowane przez sędziów to nie tylko te, kiedy słyszymy gwizdek lub widzimy flagę. Większość PODEJMOWANYCH DECYZJI dotyczy "kontynuowania gry".
Sędziowie asystenci
Wielu kibiców miałoby problem z podaniem chociażby jednego nazwiska sędziego asystenta w Premier League, ale rezultat meczu może całkowicie zależeć od ich decyzji.
Asystenci podejmują średnio 110 decyzji, włączając w to spalone, techniczne oraz dyscyplinarne rozstrzygnięcia.
Jedynie 39 z tych decyzji dotyczy spalonych, zaś zaledwie 5 z tych 39 decyzji skutkuje podniesieniem flagi i sygnalizacją spalonego.
Średnia podjęcia trafnych decyzji wynosi 98%.
Sędziowie Premier League podejmują średnio 245 decyzji, niemalże trzy razy więcej niż średnio zawodnik dotyka piłkę (90). |
Czy sędziowie są przygotowani fizycznie?
Sir Alex Feguson otrzymał dwumeczowy zakaz przebywania w strefie technicznej w 2009 roku za nazwanie sędziego "nieprzygotowanym fizycznie" po zremisowanym meczu z Sunderlandem.
Nie spotkało się to z aprobatą środowiska sędziowskiego i od tamtej pory dane dotyczące treningów sędziów zaczęły być podawane do publicznej wiadomości.
Średnio, sędziowie przebiegają 9,7km na mecz. Jest to nieznacznie mniej od średniej piłkarzy, których średni dystans wynosi 9,8km na mecz. Anthony Taylor przebiegł 11,3km podczas meczu Arsenal - Chelsea, który odbył się 3 stycznia.
Alan Wiley został skrytykowany przez Sir Alexa Fergusona jako "nieprzygotowany fizycznie" w 2009 roku. |
Obecnie sędziowie wykonują 70 procent więcej sprintów niż miało to miejsce 9 lat temu. Średnio, sędziowie wykonują 24 sprinty wysokiej intensywności w trakcie meczu.
Średnia odległość biegów wykonywanych na dużej szybkości (20-25km/h) przez zawodników w trakcie meczu wynosi 575 metrów. Podczas listopadowego meczu Manchester City - Arsenal, Micheal Oliver przebiegł 936 metrów na dużej szybkości.
Zawodnicy wykonują średnio 160 metrów sprintów w trakcie meczu. Graham Scott przebiegł niemalże dwa razy tyle w tempie sprinterskim podczas meczu Tottenham - Southampton (290 metrów).
W 40 meczach obecnego sezonu doszło do sytuacji, kiedy to sędziowie lub sędziowie asystenci osiągnęli maksymalną prędkość sprintu powyżej średniej zawodników (30,3km/h). W większości przypadków dotyczyło to asystentów.
Ocenianie sędziów
Występy sędziów są nieustannie oceniane i przechodzą oni 4 formalne testy sprawnościowe w ramach PGMOL (organizacja zajmująca się sędziami w Anglii) oraz 2 testy w UEFA.
Tak jak zawodnicy, sędziowie muszą rygorystycznie przygotowywać się do weekendowych meczów. Standardowy tydzień sędziego składa się z treningu lekkiej intensywności w dniu pomeczowym oraz 3 ciężkich sesji treningowych przed weekendowym meczem. W skład tych treningów wchodzą treningi siłowe, wysokiej intensywności i szybkości.
Wszystko jest monitorowane, analizowane oraz przekazywane sędziom, tak, żeby sędziowie byli w możliwie najlepszej formie w trakcie weekendowych meczów.
Glossary = Słowniczek
in this day and age = w dzisiejszych czasach
rigorously assessed = rygorystycznie / dokładnie oceniani
visible = dostrzegalny, widoczny
non-visible = niedostrzegalny, niewidoczny
hinge on sth = całkowicie zależeć od czegoś
the outcome of = rezultat / wynik czegoś
fit = przygotowany fizycznie, wysportowany
a two-match touchline ban = dwumeczowy zakaz przebywania w strefie technicznej
on average = średnio
at high speed - na dużej szybkości
at the top of your game = w możliwie najlepszej formie
* pamiętajcie, aby nie uczyć się powyższych wyrażeń bez kontekstu. Rzućcie okiem na link, znajdźcie te wyrażenia w tekście i upewnijcie się, że jesteście w stanie je używać KOMUNIKATYWNIE 😃👍
Step by Step Kornel
Link do tekstu by Gerard Brand: Kliknij tu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz