Cytatownia - PART 3 - Psychologia hejtu
Kiedy zaczynałem czytać tę książkę, pomyślałem, że pomoże mi ona zrobić kolejny krok w radzeniu sobie z "trollem". I o ile tak się stało, o tyle przede wszystkim książka ta sprawiła, że ... totalnie uwolniłem się od trolla. A dlaczego? To proste. W jednym wielkim skrócie po przeczytaniu tej książki najzwyczajniej zrobiło mi się szkoda tych wszystkich (w większości anonimowych) ludzi, którzy budzą się z rana nie mając żadnego WŁASNEGO celu, tylko "oddychają innymi". To tak w wielkim skrócie. Poniżej kilka fragmentów. Oczywiście gorąco zachęcam do przeczytania całej książki. Uwierzcie, że Wam pomoże. Osobiście wybaczam wszystkim moim Trollom. Poważnie. Trzymam za Was wszystkich kciuki. A doktorowi Mateuszowi Grzesiakowi dziękuję za tę pozycję.
"Zazwyczaj ludzie hejtowani popełniają błąd i zachowują się dokładnie w sposób, którego oczekuje hejter, co go "karmi" i daje energię do kolejnych działań".
Skoro hejt jest cieniem, to zawsze będzie towarzyszył światłu". |
"Dowolna opinia z zewnątrz ze swojej natury nie powinna obniżać naszego poczucia własnej wartości, ponieważ jest ono konstruktywne od wewnątrz".
Zarządzanie reputacją. |
"Cóż bowiem oznacza zdanie odnoszące się do jakiegoś obszaru naszej specjalizacji wygłoszone przez nastolatka, który nawet nie wie, czym się zajmujemy".
"W świecie rzeczywistym na przykład młodszy magazynier raczej nie podchodzi do prezesa korporacji, w której pracuje, i nie pyta go, klepiąc przy okazji po plecach: CO U CIEBIE SŁYCHAĆ?
W internecie natomiast ten sam magazynier może bez żadnych przeszkód komentować słowa prezesa czy też wchodzić z nim w dyskusję".
"W świecie rzeczywistym nie konfrontowalibyśmy się z przysłowiowym nastolatkiem w tematyce, w której my jesteśmy ekspertami, a on nie. A i sam nastolatek najprawdopodobniej czerwieniłby się i uciekał wzrokiem, , gdyby do takiej rozmowy w ogóle doszło. Na pewno zaś nie uznalibyśmy, że to, co on sądzi na nasz temat, ma jakiekolwiek znaczenie. Jednak w świecie wirtualnym nie widzimy już jego zaczerwienionej twarzy. Tak samo działa ten system, kiedy ktoś pisze post o motywacji, a pod nim pojawia się komentarz: bzdury i banały. Wówczas autor wpisu nie bierze pod uwagę tego, że za tym komentarzem stoi ktoś, kto nie ma pojęcia jak działa motywacja, co daje i w jaki sposób można nią zarządzać. Ktoś inny publikuje fragment swojej pracy magisterskiej i otrzymuje komentarz od kogoś, kto nie był w stanie w normalnym trybie skończyć podstawówki. Jeszcze ktoś inny zamieszcza mem z cytatem Dalajlamy, a pod spodem pojawia się prześmiewczy komentarz kogoś, kto nie może pochwalić się niczym wyjątkowym"
"Wyraźnie widać, na przykład w polityce, że istnieje cała przestrzeń internetowej aktywności nastawiona na niszczenie czyjejś opinii z użyciem opłaconych, wynajętych, internetowych trolli, którzy wykorzystują niepełne, a bardzo często nieprawdziwe dane, aby pogrążyć przeciwnika swoich mocodawców".
"Teraz wiem, że hejt jest stałym elementem naszej rzeczywistości, szczególnie w wypadku wykonywania zawodów, w których odniesienie sukcesu związane jest z publiczną ekspozycją ... Jeśli więc chcesz osiągnąć sukces, to przygotuj się na hejt".
Step by Step. Kornel Paszkiewicz
Source: "Psychologia hejtu" by Mateusz Grzesiak.
P.S.
Fascynujące słowa Mateusza Grzesiaka. Tylko trzeba w spokoju wysłuchać i rozważyć. Link: JESTEŚ WYJĄTKOWY
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz