Na czym powinna polegać nauka języka angielskiego?
Niezależnie od tego, od jakiego poziomu zaczynamy / kontynuujemy naszą językową przygodę, już od samego początku powinien towarzyszyć nam jeden cel. Celem tym jest:
"Dojście do takiego poziomu, abyśmy byli w stanie dogadać się z prawdziwym Anglikiem".
Oczywiście jest to cel dalekosiężny, do którego dążymy małymi kroczkami (STEP BY STEP), niemniej jednak stawiając sobie tak ambitny cel już na samym początku, wiemy, dokąd zmierzamy i wiemy, że języka angielskiego powinniśmy się uczyć tak, ażeby być w stanie się komunikować. Mając to na uwadze, już od pierwszych zajęć odrzucamy uczenie się "pojedynczych słówek" bez kontekstu.
Niejednokrotnie jedynym celem, jaki nam towarzyszy w naszej przygodzie jest np. przygotowanie się do jakiegoś egzaminu (bo tak kazał szef, bo tak wymaga szkoła). Czy taka forma jest prawidłowa? Moim zdaniem ABSOLUTNIE NIE. Jeżeli już na samym początku założysz, że twoim celem będzie "komunikatywne używanie języka angielskiego", wówczas kroczek po kroczku osiągniesz ten cel, jednocześnie po drodze zaliczając wszelkiego rodzaju formalne egzaminy. Jedno drugiego nie wyklucza.
Inna sprawa, to postawienie sobie celu "dogadania się z Anglikiem", a nie np. tylko z szefem w pracy, który pochodzi z Czech, Korei, Włoch czy innego kraju. Jeżeli dogadasz się z Anglikiem, wówczas dogadasz się z Czechem, Koreańczykiem i Włochem. Natomiast jeżeli nie będziesz wychodzić poza językową strefę komfortu i będziesz uczyć się tylko "szkolnym systemem", wówczas będziesz mieć problem. A takiej frustracji można unIknąć od samego początku.
Tak właśnie działa Step by Step. Kornel Paszkiewicz. Od samego początku działamy dynamicznie, w kontekście i życiowo. W rezultacie jesteśmy się w stanie dogadać w pracy, na urlopie czy przez telefon. Jednocześnie będąc w stanie zaliczać wszelkiego rodzaju egzaminy, certyfikaty i innego rodzaju "formalności".
Celem każdego trenera, nauczyciela czy menadżera powinno być sprawienie, aby jego podopieczni pokochali to, czego się uczą. A jeżeli nie pokochali, to przynajmniej polubili i czerpali z tego przyjemność.
Nie tak dawno Ole Gunnar Solskjaer (obecny menadżer Manchesteru United - nie tylko klubu, ale i ogromnej firmy) powiedział: "My job is to get these players enjoying football" (Moją pracą jest sprawienie, aby zawodnicy pokochali piłkę nożną).
Taki jest też cel Kornela. A zatem: "My job is to get my trainees enjoying English" (Moją pracą jest sprawienie, aby moi podopieczni pokochali język angielski).
Pozytywne nastawienie ma tu zasadnicze znaczenie. Jeżeli chcesz ruszyć w swoją językową przygodę w sposób dynamiczny, kreatywny i życiowy, zapraszam do współpracy.
Step by Step. Kornel Paszkiewicz
Kontakt telefoniczny: 509-660-291.
email: kornelpasz@gmail.com